Rolety do domu

wnego słońca padającego na monitor,...czy też wścibskiego wzroku sąsiadów. Dlatego większość z nas rolety, lub żaluzje w oknach posiada. Wybór pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem nie jest taki oczywisty. W poprzedniej epoce ża

Dodane: 09-03-2015 07:51
Rolety do domu rolety Białystok
Gdzie warto kupić ?

Zapraszam do przeczytania poradnika.

Czym zasłaniać?

Co wybrać - rolety, czy żaluzje? Wiadomo, że zasłonięcie okna bywa koniecznością - nikt nie jest fanem intensywnego słońca padającego na monitor,...czy też wścibskiego wzroku sąsiadów. Dlatego większość z nas rolety, lub żaluzje w oknach posiada.

Wybór pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem nie jest taki oczywisty. W poprzedniej epoce żaluzje były znacznie popularniejsze, ale rolet jeszcze w naszych sklepach po prostu nie było. Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą mieć różne kolory. Dużą różnicą jest jednak materiał, z którego są wykonane. Żaluzje mogą być drewniane, aluminiowe, lub plastikowe. Rolety są zawsze tekstylne, mają tez różny stopień przepuszczania światła.


Definicja

Roleta - zasłona zwijana montowana wewnątrz i na zewnątrz budynku nad otworem okiennym - najczęściej z tkaniny. Podnoszona i opuszczana poprzez nawijanie na wałek przy pomocy sprężyny wewnątrzwałkowej, linki, łańcuszka lub silniczka elektrycznego. Roletą zewnętrzną popularnie nazywana jest żaluzja budowlana zewnętrzna.

Plisa to rodzaj eleganckiej i dekoracyjnej zasłony przeciwsłonecznej pozwalającej uzyskać niepowtarzalne efekty świetlne i możliwości kompozycyjne jako jedyna daje możliwość zasłonięcia otworów okiennych o nietypowych kształtach: okręgi, trójkąty, trapezy itp.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Roleta


Jak wybierać rolety?

Jak wybrać roletę? Na co zwracać uwagę, zanim dokonamy konsumenckiego wyboru, jak dopasować roletę do okna i wnętrza?

To nie są pytania, na które można znaleźć jedną prawidłową odpowiedź, zwłaszcza że jest kilka typów rolet.

Rolety dzielą się zasadniczo na te standardowe i na zamówienie. Z pewnością pierwszy rodzaj będzie kosztował mniej, jednak jeśli nasze okno nie mieści się w normach danego producenta, to trudno - musimy wybrać rolety na wymiar. Na zamówienie trzeba także wybrać rolety na okna dachowe.


Rolety nieprzepuszczalne

Od jakiegoś czasu coraz częściej w oknach Polacy zakładają drewniane żaluzje. Nic dziwnego, ponieważ są wyjątkowo estetyczne, czasami nie pasują do okna, ale o tym w innym tekście. Drewniane żaluzje dają prawie 100% nieprzepuszczalność, są więc całkiem skuteczną osłoną. Są jednak dość drogie, zwłaszcza robione na wymiar - kosztują kilkaset złotych za sztukę. Ale są trwałe, nie blakną pod wpływem Słońca i dobrze wyglądają.

Zanim podejmiemy decyzję, musimy mieć ustalony budżet, musimy też wiedzieć jaka ma być przepuszczalność światła.


Sposób na zasłanianie okien

Są różne metody zasłaniania okien. Od najprostszych zasłon składających się z płachty materiału po bardzo skomplikowane, wielofunkcyjne żaluzje.

Moim zdaniem jedną z najlepszych opcji jest zastosowanie rolet. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Mało tego - dzięki temu, że rolety mogą być wykonane z różnych rodzajów materiału to można je bez problemu dopasować do swojego wystroju wnętrza.

Również można dopasować kolor samego materiały jak i stopień przepuszczalności światła. To daje bardzo dużo możliwości.


Czy rolety są tanie?

Rolety nie są szczególnie tanie, prościej i taniej jest zmienić kolor ścian, niż wybrać nowe rolety. Dlatego trzeba dobrze zastanowić się nad kolorem, ja polecam zdecydować się na coś neutralnego, w raczej stonowanych odcieniach. Dobre będą wszystkie odcienie szarości, biel, subtelne beże, ewentualnie jasne brązy. Intensywne kolory są wymagające, dlatego odradzam taki wybór.

Ważny jest typ mocowania, ale większość modeli jest uniwersalna - można je założyć na ramie okna, wewnątrz wnęki okiennej, lub na suficie. Zazwyczaj montuje się rolety do ramy okna, ale takie rozwiązanie ma również wady - może powodować parowanie okien, a mocowanie mogą uszkodzić ramę (chociaż nie powinny, trzeba mieć jednak pewne doświadczenie w montażu).