Kilka ciekawostek o geodezji

iwości, jakie stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i mus

Kilka ciekawostek o geodezji

Wykonywanie pomiarów w warunkach górniczych

W niektórych rejonach świata stale rozwija się geodezja górnicza. Tego rodzaju geodezja pozwala na jeszcze lepsze wykorzystywanie możliwości, jakie stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i musi być ona wykonywana z ogromną precyzją. Geodeci nie mogą zapominać o tym, że pracują w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach, co zobowiązuje ich do ogromnej ostrożności. Zachowywanie takiej ostrożności nie może przeszkadzać im w wykonywaniu bardzo dokładnych pomiarów pozwalających na rozwój kopalni i znajdowanie nowych sposobów wydobywania węgla.


ustalanie adresu dla danego punktu na

Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.

Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie


Rozwój geodezji rolnej

Rolnicy są jednymi z klientów tych osób, które zajmują się wykonywaniem prac geodezyjnych. Taka pomoc świadczona rolnikom przez geodetów jest bardzo potrzebna, a wykorzystywanie geodezji w rolnictwie wcale nie słabnie, a raczej rozwija się bardzo dobrze. Dzieje się tak dlatego, że rolnicy pracujący zawodowo w obecnych czasach mogą korzystać z bardzo nowoczesnych metod sadzenia i uprawy roślin oraz produkcji różnych produktów żywieniowych. Rolnicy mogący stale rozwijać swoją działalność są zainteresowani poszerzaniem obszarów, na jakich mogą pracować oraz wykorzystywaniem takich pól uprawnych, które do tej pory były dla nich nieosiągalne. Tymczasem praktyczne zastosowania geodezji rolnej pozwalają na rozwój nawet najbardziej nietypowych upraw rolnych.